ירידה ברמת השמיעה הינה תופעה שכיחה בקרב אנשים מבוגרים - מנתונים סטטיסטיים עולה כי אחד מכל שלושה מבוגרים מעל גיל 65 סובל מליקויי שמיעה ברמות שונות. הירידה בשמיעה גוררת עמה פגיעה באורח החיים של הקשיש, כאשר פעולות יומיומיות כמו צפייה בטלוויזיה או דיבור בטלפון הופכות לקשות פי כמה. ליקויי השמיעה אף פוגעים ביכולותיו החברתיות של המבוגר, שמתקשה להבין כראוי את סביבתו. אחד מהפתרונות הנפוצים והיעילים ביותר לבעיה זו הוא השימוש במכשירי שמיעה למבוגרים.
סוגי מכשירי השמיעה הקיימים בשוק
מכשיר השמיעה משפר את יכולתנו לשמוע בכך שהוא קולט מהסביבה את הצלילים השונים ומגביר אותם עבור המשתמש. בשל המבחר הרב של מכשירי השמיעה למבוגרים שיש כיום בשוק, יכול להיווצר בלבול. בשביל לעשות סדר, אפשר לחלק את מכשירי השמיעה למספר קטגוריות. ראשית כל, צריך להבדיל בין מכשירי שמיעה אנלוגיים למכשירי שמיעה דיגיטליים. מכשירי השמיעה האנלוגיים הינם מכשירים פשוטים יותר אשר מגבירים את כל הצלילים במידה שווה וללא הבחנה או סינון. לעומת זאת, מכשירי השמיעה הדיגיטליים הם כבר מתקדמים בהרבה – הם מכילים בתוכם מחשב אשר מעבד את הצלילים השונים ומגביר אותם באופן שונה. כך למשל, מכשיר השמיעה הדיגיטלי יפחית עד כמה שניתן את רעשי הרקע על מנת שניתן יהיה לשמוע את הצלילים הרלוונטיים בבירור המירבי. למכשירי השמיעה הדיגיטליים יתרונות רבים, אך מחירם גבוה בהרבה ממכשירי השמיעה האנלוגיים. בנוסף, במקרים מסוימים מכשיר השמיעה האנלוגי יתן מענה מספק לליקוי השמיעה ואפשר יהיה לוותר על מכשיר השמיעה הדיגיטלי.
ניתן גם לחלק את מכשירי השמיעה בהתאם למיקומם יחסית לאוזן. הסוג הראשון של מכשירי השמיעה נמצא בתוך תעלת האוזן – חלק ממכשירי השמיעה בקטגוריה זו נמצאים לחלוטין בתוך האוזן והם למעשה בלתי נראים, ואילו חלקם בולט מעט מתעלת האוזן אך עדיין קשה להבחין בהם.
הסוג השני הינו מכשירי שמיעה אשר ממוקמים בתוך האוזן.
מכשירים אלו ממלאים את חלל האוזן ונחשבים למכשירים נוחים ביותר לתפעול. הסוג השלישי והאחרון הינו מכשירי שמיעה הממוקמים מאחורי האוזן – בחלקם הרסיבר יהיה מאחורי האוזן ואילו בחלקם הרסיבר יהיה בתוך תעלת האוזן. קיימים מספר שיקולים המשפיעים על הבחירה של סוג המכשיר: התאמה אסתטית, התאמה למבנה האוזן, אך חשוב להדגיש כי השיקול החשוב ביותר הינו אופי בעיית השמיעה, שכן ישנם מכשירים שלא יתאימו לבעיות שמיעה מסוימות. ניתן לקרוא מידע נוסף על נושא זה בעמוד סוגי מכשירי השמיעה ומיקומם.
סבסוד מכשירי שמיעה לאנשים מבוגרים
כפי שכבר נכתב, מכשירי השמיעה מהווים פתרון יעיל ביותר לבעיות השמיעה של האוכלוסיה המבוגרת. עם זאת, מכשירי השמיעה לקשישים אינם זולים ולכן אדם מעל גיל 65 זכאי לקבל ממשרד הבריאות סבסוד בגובה 3,000 שקל למכשיר שמיעה. יתרה מזאת, במידה וישנו צורך במכשיר לכל אוזן, ניתן יהיה לקבל סבסוד של 6,000 שקל. על מנת להקל אף יותר על רכישתם של מכשירי שמיעה למבוגרים, קופות החולים השונות משתתפות בהוצאות על מכשירי השמיעה. מידע נוסף בנושא השתתפותן של קופות החולים תוכלו לקבל בעמוד "הסדרי קופות חולים".
תדרים – המומחים למכשירי שמיעה למבוגרים
מכון השמיעה תדרים הינו מכון שמיעה בעל ניסיון של שנים רבות בתחום מכשירי השמיעה לקשישים. מכשירי השמיעה שאנו מוכרים הינם מתוצרת החברות המובילות בעולם. הדגמים השונים נהנים מאמינות גבוהה ומכילים טכנולוגיות מתקדמות. צוות המומחים שלנו, הידוע באדיבותו וברמתו המקצועית הגבוהה, ישמח לערוך לך בדיקת שמיעה מקיפה. במידה ונמצא שאתה זקוק למכשיר שמיעה, אנו נתאים עבורך את מכשיר השמיעה שיתן את המענה הטוב ביותר לליקויי השמיעה שלך.