מכשירי שמיעה מתקדמים

התפתחות הטכנולוגיה בשנים האחרונות הביאה לשינויים בכל תחומי חיינו. מוצרים רבים הם לא כפי שהיו פעם וכיום אנו רואים ולומדים דברים חדשים מדיי יום. הטכנולוגיה החדשה שידרגה מוצרים שהכרנו בעבר והפכה אותם לטובים, יעילים ומתוחכמים יותר.
כך גם בעולם מכשירי השמיעה – מכשירי השמיעה המיושנים, שכל שביכולתם לעשות היה להגביר את הצליל, השתדרגו בצורה משמעותית וכיום כל מכשיר שמיעה מתקדם טומן בחובו טכנולוגיה רבה ומערכת הגברה מתוחכמת המותאמת אישית לבעיית המשתמש במכשיר. במאמר זה נפרט מהם היתרונות ברכישת מכשירי שמיעה מתקדמים ומהם ההבדלים בינם לבין מכשירים מיושנים.

מהו מכשיר שמיעה מתקדם

ישנם 2 סוגים של מכשירי שמיעה – דיגיטלים (המתקדמים) ואנלוגים. המכשירים האנלוגים דומים בתפקודם למכשירי השמיעה המיושנים והפשוטים אותם אנו מכירים. מערכת ההגברה של מכשירים אלו מורכבת ממיקרופון ורמקול פשוטים. הקול הנקלט עובר הגברה פשוטה בצורה אחידה – כל הקולות הנשמעים בסביבה מוגברים באותה מידה והתוצאה מושמעת למשתמש.
מכשירים אלו אינם מבדילים בין רעשים החשובים לשומע לבין רעשי הרקע המפריעים להבנת השומע. העובדה כי המכשיר משמיע גם את רעשי הרקע היא זו שבגללה מכשירים אלו מתאימים לבעיות שמיעה קלות בלבד, שכן אלו עם בעיות חמורות יתקשו להבין את הנאמר כאשר הוא מוגבר ביחד עם רעשי הרקע בצורה אחידה.
למרות פשוטתם של המכשירים האנלוגים בלתי נמנע כי גם הם יהיו מפותחים במקצת מהמכשירים הישנים. ישנם מכשירים אנלוגים בעלי תוכניות שמע ויכולת התאמה לסביבה שקטה ורועשת. ישנה אפשרות לתכנת מראש את המכשיר ולתכנת מספר תוכניות עם עוצמות הגברה שונות. כך יכול המשתמש לבחור לדוגמא בתוכנית המתאימה לסביבה שקטה בה ההגברה תהיה חזקה יותר או תוכנית המתאימה לסביבה רועשת בה ההגברה תהיה חלשה.
בנוסף לפונקציה זאת קיימים גם מכשירים אנלוגים עם אפשרות התאמה למכשירי מדיה כמו טלפון וטלוויזיה אך יכולת זאת אינה מתקרבת ליכולתם של מכשירי השמיעה המתקדמים באותו התחום. היתרון היחיד של מכשירי השמיעה האנלוגים על פני הדיגיטלים הוא מחירם הנמוך אך בכל זאת מכשירי שמיעה מתקדמים תופסים חלק נרחב מפלח שוק מכשירי השמיעה ובמקביל יורדת כמות המכירות של מכשירי השמיעה האנלוגים.

מהם יתרונותיו של מכשיר שמיעה מתקדם?

מנגנון ההגברה המשוכלל ויכולת עיבוד הצליל שמכשירי השמיעה המתקדמים הם אלו העושים את ההבדל בינם לבין המכשירים המיושנים. מכשיר שמיעה דיגיטלי מסוגל להמיר את הצליל שהוא קולט לאותות דיגיטליים ולעבד אותם בצורה המותאמת לבעיית המשתמש ולסביבה בה הוא נמצא.

נפרט בקצרה על הפונקציות השונות שתוכלו למצוא במכשיר שמיעה מתקדם:
מערכת הנחתת רעשים – או במילים אחרות – "סינון רעשים". זוהי מערכת שנמצאת ברוב מכשירי השמיעה המתקדמים ותפקידה לבצע סינון רעשי רקע והגברת הצלילים החשובים. היות ורוב רעשי הרקע הם בעלי תדרים גבוהים, כאשר המכשיר הדיגיטלי מפרק את הצליל לערוצים של תדרים שונים יש ביכולתו להנמיך את ערוצי התדרים הגבוהים ובכך להחליש את רוב רעשי הרקע ולהקל על המשתמש להבין את הנאמר סביבו.

שימוש במספר מיקרופונים – לחלק מהמכשירים המתקדמים ישנם מספר מיקרופון, בין 2 ל-3. השימוש במספר מיקרופונים מאפשר למכשיר לאתר את מקור הקול החשוב ולמקד את קליטת הקול בהתאם למיקום מקור זה. לדוגמא, בסיטואציה בה אדם שעומד מול המשתמש ומנהל איתו שיחה בעוד שמאחורי המשתמש קיים רעש רב, המכשיר יידע לנטרל את הרעש שמגיע מאחור ולמקד את ההגברה במקור הקול שמגיע מקדימה.

התאמה אישית לבעיית השמיעה – כל בעיית שמיעה שונה מאופיינת בטווח התדרים שאותה מתקשה האדם לשמוע. צוות מכון השמיעה תדרים מאבחן במדוייק את התדרים הבעייתיים עבור המטופל ומתאים אישית את המכשיר באופן שיגביר במיוחד את התדרים הבעייתיים.

תוכנית שמע אוטומטית בהתאם לסביבה – למכשירי שמיעה מתקדמים ישנה היכולת לזהות את סביבת השומע ולהתאים עבורה את תוכנית השמיעה. כך לדוגמא במקום רועש המכשיר יידע באופן אוטומטי כי עליו להגביר פחות, בעת שבסביבה שקטה ישתמש המכשיר בהגברה חזקה יותר.

חיבור לאמצעים אלקטרונים – מכשירי שמיעה מתקדמים יכולho להתחבר באופן אלחוטי לאמצעי המדיה השונים ברחבי הבית – טלפון, טלוויזיה מערכת סטריאו ורבים אחרים.

אילו מכשירי שמיעה מומלצים ביותר?

אז אילו מכשירי שמיעה מומלצים ביותר? אם ברשותכם תקציב המאפשר זאת, רצוי שתשקלו קניית מכשיר שמיעה מתקדם שכן הוא עשוי להקל על חייכם במידה רבה. שימו לב כי למרות היתרונות הרבים של המכשיר המתקדם, ייתכן כי תוכלו להסתפק במכשיר שמיעה אנלוגי רגיל ובכך לחסוך כסף רב. התייעצו עם צוות תדרים לגבי התאמת מכשיר השמיעה המושלם עבורכם.
צפו במגוון מכשירי שמיעה מבית תדרים